Aktualizowano: 17.12.2005 r.

Rzym

Materiał nadesłała Lidia Kosk

Rzym

Aeroklub Włoski zorganizował w dniach 11 - 13 listopada 2005 r., w Rzymie zawody spadochronowe Para Show 2005.

Zawody miały charakter głównie propagandowy. Były rozgrywane w Centrum Rzymu, na stadionie dei Marmi (marmurowym), jedynym w swoim rodzaju, otoczonym 60 figurami, posągami sportowców. Jedną z klasyfikacji poświecono pamięci Jana Pawła II. W zawodach o memoriał Jana Pawła II uczestniczyły: polska kobieca reprezentacja spadochronowa oraz ekipy narodowe: Szwajcarów, Włochów, Austriaków i Niemców. Polska ekipa składała się z następujących osób: Bogna Bielecka, Monika Sadowy-Naumienia, Ewa Rybacka, Agnieszka Kosk oraz Marcin Bielecki. Reprezentacja PolskiKierowniczką ekipy była Lidia Kosk, menadżerem Michael Spiegl, Austriak (wieloletni sponsor i fan drużyny polskiej). Niestety nasz zespół zdobył IV miejsce, nie udało się uzyskać miejsca medalowego. Silne, męskie drużyny nie dały im żadnych szans. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna narodowa z Włoch, drugie z Niemiec a trzecie ze Szwajcarii. Jednakże najważniejszy jest fakt, że podczas tak prestiżowego przedsięwzięcia, którym zainteresowane były media z całego świata, pod słonecznym niebem Rzymu, nie zabrakło biało-czerwonych czasz polskich spadochronów. Głównym sponsorem był OPEL. Cztery samochody typu Opel-Zafira stały przez cały czas trwania zawodów na czterech rogach stadionu. Po skokuCałe zawody były transmitowane przez kilka stacji TV włoskiej, kilka dzienników rzymskich umieściło na pierwszych stronach kolorowe zdjęcia z informacjami o zawodach.Tłumy kibiców wiwatowały podczas trwania zawodów nie tylko swoim zawodnikom, mistrzom świata, włoskiej drużynie narodowej. Włosi organizując zawody spadochronowe z wielką pompą udowodnili, że spadochroniarstwo może być również sportem interesującym (porywającym) zarówno dla mediów jak i kibiców sportowych, Pokazy na rozpoczęcie i zakończenie zawodów, kiermasze towarzyszące ściągnęły masę publiczności, jednym słowem wielki show. Od nich należałoby się uczyć.

Szczególnie gorące podziękowania za umożliwienie udziału i sponsorowanie wyjazdu należą się Aeroklubowi Polskiemu, Związkowi Polskich Spadochroniarzy-Oddział Krakowski oraz Michael Spieglowi.