www.aeroklubpolski.pl
Strona Główna

 
 
Aktualizowano: 17.12.2005 r.
 
 
   
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
   
 

Informacje ogólne o sporcie spadochronowym !!!

 

|| Historia || Osiągnięcia Polaków || Dyscypliny i konkurencje ||

Historia spadochroniarstwa

 

         W 1785 roku Jeaz Pierre Blanchard wyrzucił z kosza balonu na wysokości 500 m psa na spadochronie własnej konstrukcji. W dniu 21 listopada 1785 r. podczas kolejnej próby z psem, balon uległ awarii na wysokości około 1000 m i Blanchard był zmuszony skorzystać ze swego urządzeni, które zdało egzamin.
        Był to pierwszy wypadek uratowania się człowieka na spadochronie podczas awarii balonu.
        W 1797 roku Francuz Andre Garnerin zbudował i osobiście zademonstrował wygodny spadochron, który nie miał usztywnień.

        W 1890 roku Niemiec Paul Lattemann zaczął układać czaszę i linki spadochronu w lekko rozwijające się pakiety, podwieszone do pierścienia blisko kosza balonu.

        W 1911 roku Rosjanin Gleb Kotielnikow opracował i opatentował całkowicie składany spadochron plecakowy.
        Powstanie sportu spadochronowego w okresie międzywojennym pozostawało w ścisłym związku z możliwościami zastosowania spadochronu do celów militarnych. Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania zorganizowano w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie pierwsze zawody spadochronowe rozegrano w Rzymie w 1922 roku. Początek rozwoju sportu spadochronowego w Polsce przypada na rok 1936, kiedy to Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie. W tym samym roku w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi. Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe.
        Polscy spadochroniarze nie brali co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.
        Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3 czerwca 1945 roki Tadeusz Litwiński.

        W 1948 roku Liga Lotnicza zorganizowała pierwszy po wojnie instruktorski kurs spadochronowy, a od 1951 roku czynne jest Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu.
        W 1952 roku w Warszawie przeprowadzono I Krajowe Zawody Spadochronowe a w 1954 r. rozegrano po raz pierwszy Spadochronowe Mistrzostwa Polski. W tym samym roku na listę rekordów świata wpisał się pierwszy Polak Jerzy Kubaczewski.

 

         Nowy okres rozwoju sportu spadochronowego rozpoczął się w 1956 roku, w wyniku reaktywowania działalności Aeroklubu.

 Osiągnięcia sportowe zawodników Aeroklubu Polskiego

 

        W 1955 roku Polacy po raz pierwszy startowali w międzynarodowych zawodach spadochronowych w Bułgarii. Międzynarodowe sukcesy polskiego spadochroniarstwa rozpoczęły się w 1956 roku gdy na Mistrzostwach Świata w Moskwie zespół męski zajął 3 miejsce w skokach grupowych.

 • W 1958 r. w Bratysławie Anna Franke wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata, a polski zespół kobiecy zajął 2 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

 • W 1968 r. Edward Ligocki zdobył w Grazu (Austria) tytuł II vicemistrza świata.

 • W 1974 r. w Szolnok (Węgry) Stanisław Sidor zdobył tytuł mistrza świata w skokach na celność lądowania a drużyna żeńska srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

 • W 1976 roku w Rzymie drużyna męska zdobyła srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

 • W 1992 roku w Trieben (Austria) na Spadochronowych Mistrzostwach Świata drużyna męska zdobyła II miejsce w klasyfikacji drużynowej.

 • W 1992 roku w Tuscon (USA) na Spadochronowym Pucharze Świata Marek Tarczykowski zdobył 2 miejsce w klasyfikacji celności lądowania, drużyna męska zajęła III miejsce.

 • W 1993 roku w m. Timisoara (Rumunia) na Spadochronowych Mistrzostwach Europy nasz zawodnik Andrzej Lamch zajął II miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz II miejsce w konkurencji akrobacji spadochronowej. Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz w srebrny w konkurencji akrobacji spadochronowej juniorek.

 • W 1995 roku w Efez (Turcja) na Spadochronowych Mistrzostwach Europy drużyna męska zdobyła III miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz III miejsce w konkurencji grupowej celności lądowania. Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz w srebrny w konkurencji akrobacji spadochronowej juniorek.

 • W 1996 r. na Mistrzostwach Świata w m. Bekescaba (Węgry) Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w celności lądowania seniorek, srebrny w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz złoty w celności lądowania juniorek.
  Drużyna męska zajęła IV miejsce w konkurencji grupowej celności lądowania oraz IV w klasyfikacji drużynowej (na 26 drużyn).

 • W 1997 r. na I Światowych Igrzyskach Lotniczych w Efezie (Turcja) Monika Filipowska zdobyła złoty medal w konkurencji celności lądowania juniorek, srebrny w klasyfikacji ogólnej juniorek a Tomasz Stryjak medal brązowy w konkurencji celności lądowania.

 • W 1997 roku Na I Światowych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich w Lahti (Finlandia) Monika Filipowska zdobyła medal brązowy.

 • W roku 1998 na Mistrzostwach Świata w Chorwacji (Vrsar) drużyna męska zajęła IV miejsce w konkurencji grupowej celności lądowania oraz IV w klasyfikacji drużynowej (na 35 drużyn). Drużyna kobieca VIII miejsce w konkurencji skoków grupowych na celność lądowania oraz VI m. w klasyfikacji drużynowej ( na 10 zespołów)

 • W 1999 r. na X Pucharze Świata Mistrzów Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w celności lądowania, Andrzej Lamch zdobył brązowy medal w celności lądowania i złoty w klasyfikacji ogólnej.

 • W roku 2000 na Mistrzostwach Świata w m. Ise-Shima (Japonia) Monika Filipowska zdobyła złoty medal w konkurencji celności lądowania.
  Drużyna męska zajęła IV miejsce w konkurencji grupowej celności lądowania oraz IV w klasyfikacji drużynowej (na 26 drużyn). Drużyna kobieca VIII miejsce w konkurencji skoków grupowych na celność lądowania oraz VI m. w klasyfikacji drużynowej ( na 10 zespołów)

 • W roku 2002 w m. Osiek n/Notecią (Polska) na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania drużyna męska zajęła II miejsce, Piotr Błażewicz oraz Rafał Zgierski zajęli 5 miejsce indywidualnie.

 • W roku 2003 na Spadochronowym Pucharze Europy w celności lądowania Monika Sadowy Naumienia zdobyła trzy złote medale: w klasyfikacja OPEN (łącznie z mężczyznami) oraz dwa medale w klasyfikacji kobiet. W łącznej klasyfikacji Pucharu Europy ( po pięciu edycjach) Monika Sadowy Naumienia zdobyła medal brązowy.
  Na Spadochronowym Pucharze Europy w celności lądowania Agnieszka Kosk zdobyła medal brązowy w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).

 • W roku 2004 na Spadochronowym Pucharze Europy w celności lądowania Agnieszka Kosk zdobyła 2 medale brązowe w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).
  Na Spadochronowych Mistrzostwach Świata Juniorów Agnieszka Kosk zdobyła dwa medale, 1 złoty w konkurencji celności lądowania Juniorek oraz brązowy w klasyfikacji ogólnej, Paweł Jankowski zdobył medal brązowy w konkurencji celności lądowania Juniorów.

 • W roku 2005 na Spadochronowym Pucharze Europy w celności lądowania Agnieszka Kosk zdobyła 1 medal srebrny w klasyfikacji seniorek , 1 medal srebrny w klasyfikacji juniorów oraz 2 medale brązowe w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami). Irena Paczek-Krawczak na zawodach Pucharu Europy zdobyła 1 medal brązowy w klasyfikacji seniorek.
  Na Mistrzostwa Europy kobiecy zespół w składzie: Monika Sadowy Naumienia, Bogna Bielecka, Ewa Rybacka i Agnieszka Kosk zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. Nasza juniorka Agnieszkę Kosk zdobyła 3 medale indywidualne: 1 złoty w konkurencji celności lądowania Juniorek, brązowy w konkurencji akrobacji oraz srebrny w klasyfikacji ogólnej Juniorek.

 

        Powyżej wymienione liczne sukcesy naszych reprezentantów na międzynarodowych imprezach spadochronowych świadczą o stale podwyższającym się poziomie sportu spadochronowego w Polsce, w szczególności sportu kobiecego..

        Dotychczas nasi zawodnicy spadochroniarze zdobyli w mistrzostwach Świata i Europy 27 medali, w tym 18 medali w mistrzostwach Świata ( 3 złote, 6 srebrnych, 9 brązowych) oraz 9 medali w mistrzostwach Europy ( 1 złoty, 4 srebrne, 4 brązowe). W Igrzyskach Sportów Lotniczych polska ekipa zdobyła 3 medale: 1 złoty, 1 srebrny i brązowy. W Pucharach Europy 12 medali, w Pucharach Świata 3 medale.

 


 

Dyscypliny i konkurencje Spadochronowe

 

Sport spadochronowy klasyczny

Składa się z następujących konkurencji:

 1. Celności lądowania (indywidualnej; grupowej),

 2. Akrobacji spadochronowej - indywidualnej

 3. Klasyfikacja ogólna indywidualna, na którą składa się celność indywidualna oraz akrobacja spadochronowa indywidualna

 4. Klasyfikacja drużynowa, na którą składa się celność grupowa oraz wyniki z Klasyfikacji ogólnej indywidualnej.

Celność lądowania składa się z następujących konkurencji:

 1. Konkurencja celności indywidualnej kobiet ( w kategorii seniorek i juniorek);

 2. Konkurencja celności indywidualnej mężczyzn ( w kategorii seniorów i juniorów);

 3. Konkurencja celności grupową kobiet;

 4. Konkurencja celności grupową mężczyzn

 • Zadaniem zawodnika w konkurencja celności lądowania jest wylądowaniu najbliżej środka celu o średnicy 3 cm. Skoczkowie wykonują po 5 kolejek skoków kwalifikacyjnych a następnie kolejki pucharowe. Wygrywa zawodnik, którego zsumowany wynik po wszystkich kolejkach skoków jest najmniejszy.
  W przypadku celności grupowej ocena polega na zsumowaniu wyników 4 najlepszych zawodników spośród 5 skaczących razem w drużynie.
  Wygrywa drużyna, która po 5 kolejkach skoków ma najmniejszy zsumowany wspólny wynik.

W konkurencjach klasycznych rozgrywa się:

 • Spadochronowe Mistrzostwa Świata( Juniorów i Seniorów);

 • Spadochronowe Mistrzostwa Europy;

 • Puchar Świata Mistrzów.

W zawodach klasycznych zazwyczaj uczestniczą: 5-osobowa drużyna kobiet, 5-osobowa drużyna mężczyzn, kierownik ekipy, który jest jednocześnie członkiem Jury, trener oraz sędzia spadochronowy FAI.

 

 

Konkurencja Para-ski

Rozgrywa się w konkurencji:

 1. grupowej i indywidualnej celności lądowania ( 4 zawodników w drużynie wykonuje po 4 skoki plus kolejkę finałowa - tylko pierwsza dziesiątka);

 2. grupowej i indywidualnej konkurencji narciarskiej( 2 biegi slalomu giganta)

Spadochronowa Akrobacja zespołowa (RW)

Zawody rozgrywane są w trzech konkurencjach:

 1. Akrobacja zespołowa 4-osobowa, wysokość skoku 3050, czas pracy 35 sekund;

 2. Akrobacja zespołowa 8-osobowa, wysokość skoku 3800, czas pracy 50 sekund

 3. Akrobacja zespołowa 16-osobowa, wysokość skoku 3800, czas pracy 50 sekund

 • Zadaniem zespołu jest zbudowanie prawidłowo jak największej liczby kolejnych figur, wybranych z puli figur i sekwencji nakazanych, w wyznaczonym czasie pracy.

Formacje na Czaszach /CRW/

Na dyscyplinę składają się następujące konkurencje:

 1. 4-osobowa konkurencja rotacyjna;

 2. 4-osobowa konkurencja sekwencyjna

 3. 8-osobowa formacja szybka.

 • Zadaniem zespołu jest zbudowanie prawidłowo jak największej liczby kolejnych figur i sekwencji ( na otwartych czaszach spadochronów), połączonych odpowiednimi przejściami wybranych z puli figur i sekwencji nakazanych, w wyznaczonym czasie pracy.

Freestyle, Skysurfing i Freeflying

Są to nowe dyscypliny sportowe , które w naszym kraju jeszcze się nie rozwinęły.

 

Freestyle

Zadaniem zespołu, w skład którego wchodzi zawodnik i kamerzysta jest zbudowanie prawidłowo kolejnych figur ( w wiązankach obowiązkowych i dowolnych ), wyłonionych spośród figur i sekwencji nakazanych, w wyznaczonym czasie pracy.
W tej konkurencji jest oceniana oprócz prawidłowości figur, wartość artystyczna programu oraz wrażenia estetyczne.

 

Skysurfing

Zadaniem zespołu, w skład którego wchodzi zawodnik i kamerzysta jest zbudowanie prawidłowo kolejnych figur ( w wiązankach obowiązkowych i dowolnych), wyłonionych spośród figur i sekwencji nakazanych, w wyznaczonym czasie pracy.
W tej konkurencji jest oceniana oprócz prawidłowości figur, wartość artystyczna programu oraz wrażenia estetyczne.
Różni się od poprzedniej dyscypliny układami figur i sekwencji i oraz tym, że zawodnik wyskakuje z przypiętą deską powietrzną do nóg.

 

Freeflying

Zadaniem zespołu, w skład którego wchodzi 2 skoczków i 1 kamerzysta jest zbudowanie obok siebie ( synchronicznie) prawidłowo kolejnych figur, w wyznaczonym czasie pracy. Tu również ocenia się wrażenia estetyczne.
Polacy specjalizują się w Konkurencjach klasycznych: akrobacji i celności lądowania.
W Polsce odbywają się jedynie zawody w Konkurencjach klasycznych, relativowych ( czwórki) oraz Para-Ski.

   

 
     

Copyright © by Aeroklub Polski 2001 Webmaster

IE 5.0 (800x600 lub 1024x768)