powrót do strony głównej powrót do strony samolotowej

SPORT SAMOLOTOWY

W sezonie 2004 rozegrano cztery imprezy krajowe o zasięgu ogólnopolskim

i  Samolotowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów oraz dwie imprezy międzynarodowe.

Zawody krajowe:

1.      38 Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe . Zawody rozegrano na lotnisku sportowym w Aeroklubie  Świdnickim  w dniach 17.02 do 22.02.2004 r. W zawodach udział wzięło 19 załóg z 11 aeroklubów regionalnych. Rozegrano trzy konkurencje o charakterze rajdowym.

Zwyciężyła załoga Kalinowski Marek - Adamczyk Hubert z Aeroklubu Lubelskiego:

II miejsce: Barter Michał – Duda Leszek z Aeroklubu Lubelskiego

III miejsce: Skrętowicz Krzysztof – Koper Piotr z Aeroklubu Opolskiego.

2.      24 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika. Rozegrano na lotnisku  sportowym w Aeroklubie Piotrkowskim w dniach 22-25.04.2004 r. W zawodach udział wzięło  26 pilotów z 16 aeroklubów regionalnych oraz dwóch pilotów poza konkursem.

Pierwsze miejsce Darocha Janusz z Aeroklubu Częstochowskiego,

II miejsce Michalski Ryszard z Aeroklubu Łódzkiego,

III miejsce Wieczorek Wacław z Aeroklubu Krakowskiego.

3.      10 Łódzkie Ogólnopolskie Zawody Samolotowe w Lataniu Precyzyjnym. Rozegrano na lotnisku Aeroklubu Łódzkiego  w dniach 21-23.05.2004 r.

W zawodach udział wzięło 26 pilotów z 15 Aeroklubów Regionalnych. Rozegrano dwie konkurencje nawigacyjne i jedną konkurencję lądowań.

Pierwsze miejsce: Wieczorek Krzysztof z Aeroklubu Krakowskiego

II miejsce: Michalski Ryszard z Aeroklubu Łódzkiego

III miejsce: Darocha Janusz z Aeroklubu Częstochowskiego.

4.      42 Lot Południowo Zachodniej Polski. Rozegrano na lotnisku sportowym Aeroklubu Krakowskiego w dniach 25 -27.06.2004 r. W zawodach udział wzięło 30 pilotów z 14 aeroklubów regionalnych. Rozegrano po dwie konkurencje nawigacyjne i jedną konkurencję lądowań precyzyjnych.

Pierwsze miejsce: Darocha Janusz z Aeroklubu Częstochowskiego

II miejsce: Bartler Michał z Aeroklubu Lubelskiego,

III miejsce: Wieczorek Wacław z Aeroklubu Krakowskiego.

5.      47. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów. Rozegrano na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w  dniach 14 -19.09.2004 r.

W mistrzostwach udział wzięło 24 pilotów z 17 aeroklubów regionalnych. Rozegrano po 3 konkurencje nawigacyjne i po 6 lądowań na celność.

Pierwsze miejsce: Kachaniak Marek z Aeroklubu Rzeszowskiego

II miejsce: Wieczorek Wacław z Aeroklubu Krakowskiego,

III miejsce: Wieczorek Michał z Aeroklubu Krakowskiego

6.      33. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów. Rozegrano na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w dniach 14-19.09.2004 r.

W mistrzostwach udział wzięło 11 pilotów z 11 aeroklubów regionalnych.

Pierwsze miejsce: Wieczorek Michał z Aeroklubu Krakowskiego

II miejsce: Pawlak Łukasz z Aeroklubu Warszawskiego,

III miejsce: Bartler Michał z Aeroklubu Lubelskiego.

W roku kalendarzowym 2004 przeprowadzono szkolenie  sportowe młodzieży z udziałem najmłodszych pilotów. Dla nich zorganizowano dwa obozy szkoleniowe. Miejscem organizacji przedsięwzięcia były: Aeroklub Łódzki i Aeroklub Krakowski. Trening obejmował loty po trasach nawigacyjnych i lądowania na celność przy wyłożonych znakach. Z uwagi na niewielkie środki finansowe całość dotacji przeznaczono na paliwo lotnicze. Treningi odbyły się w porozumieniu z Aeroklubem Polskim.

Zawody międzynarodowe

1. 16 Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym – Dania /Herning/ – 19-25.07.2004r

W mistrzostwach udział wzięło 70 zawodników z 12 krajów świata.

Indywidualnie:

I.   miejsce i złoty medal:      Krzysztof WIECZOREK  Aeroklub Krakowski

II.  miejsce i srebrny medal: Petr Opat Czechy

III miejsce i brązowy medal: Wacław WIECZOREK  Aeroklub Krakowski

Pozostałe miejsca Polaków:

4. Marek Kachaniak            -          Aeroklub Rzeszowski

6. Michał Bartler                 -          Aeroklub Lubelski

7. Zbigniew Chrząszcz         -          Aeroklub Wrocławski

12. Krzysztof Skrętowicz        -          Aeroklub Opolski

14. Janusz Darocha              -          Aeroklub Częstochowski

Drużynowo:

I miejsce i złoty medal Polska:

Krzysztof WIECZOREK Aeroklub Krakowski

Wacław WIECZOREK Aeroklub Krakowski

Marek KACHANIAK Aeroklub Rzeszowski

II miejsce i srebrny medal Czechy

IIImiejsce i brązowy medal Francja

2         14 Rajdowe Mistrzostwa Świata – Dania /Herning/ – 14-20.07.2004r.W mistrzostwach wzięło udział: 50 załóg 13 krajów świata.

Indywidualnie:

I.  miejsce i złoty medal:  Jiri Filip z Michał Filip – Czechy

II  miejsce i srebrny medal: Francisek Cihlar z Miloa Fiala - Czechy

III miejsce i brązowy medal: Krzysztof WIECZOREK Aeroklub Krakowski,

i Krzysztof SKRĘTOWICZ Aeroklub Opolski

Pozostałe miejsca Polaków:

6.   Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz

11. Wacław Wieczorek i Michał Wieczorek

14. Ryszard Michalski i Jrzy Markiewicz

22. Marek Kachaniak i Sławomir Własiuk

Drużynowo:

I. miejsce i złoty medal: Czechy

II. miejsce i srebrny medal Polska:

Krzysztof WIECZOREK Aeroklub Krakowski

i Krzysztof SKRĘTOWICZ Aeroklub Opolski

oraz Janusz DAROCHA Aeroklub Częstochowski

i Zbigniew CHRZĄSZCZ Aeroklub Wrocławski

III. miejsce i brązowy medal Francja.

2004 rok w sporcie samolotowym to kolejny sukces naszych reprezentantów. Podczas mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym w Danii indywidualnym mistrzem świata został Krzysztof Wieczorek
na samolocie 3X TRIM .Drużyna w składzie: Krzysztof Wieczorek, Wacław Wieczorek i
Marek Kachaniak wywalczyła złoto.
W lataniu rajdowym  uzyskaliśmy następujące wyniki:  Krzysztof Wieczorek wraz z Krzysztofem Skretowiczem indywidualnie medal brązowy.
Drużyna  zdobywając srebro. Na uwagę zasługuje występ młodych pilotów: Michała Bartlera i Michała Wieczorka, którzy zajęli miejsca w pierwszej
dziesiątce mistrzostw.