powrót do strony samolotowej

Sport samolotowy

SPORT SAMOLOTOWY

Sport samolotowy należy do bardzo młodej dyscypliny sportów lotniczych. Dopiero w latach trzydziestych dwudziestego wieku, sukcesami Franciszka Żwirki wszedł na stałe do kalendarza imprez sportowych. Liczne imprezy samolotowe organizowane były przez Aerokluby regionalne, nie rzadko z udziałem pilotów zagranicznych.  Polscy piloci samolotowi zaznaczali i zaznaczają swoją obecność na świecie przez znakomite osiągnięcia sportowe. Od początku swego istnienia są  doskonałą wizytówką lotnictwa polskiego, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Poziom polskich pilotów samolotowych  jest bez wątpienia jednym z najwyższych w świecie o czym świadczy ilość zdobytych tytułów mistrzów świata i Europy. Dotychczas nasi reprezentanci  w mistrzostwach świata i Europy zdobyli 116 medali w tym 60 złotych. Jest to bez wątpienia sukces, tylko szkoda, że tak mizernie spopularyzowany w naszym społeczeństwie. Do największych osiągnięć należy zaliczyć I Igrzyska Lotnicze w Turcji w 1997 roku, w którym piloci samolotowi jeszcze raz udowodnili, że należą do ścisłej czołówki światowej elity . Zwycięstwo tam osiągnięte było bezapelacyjne. Zdobyto komplet medali 3 indywidualnie i złoty medal drużynowo. Mistrzostwa świata w nowej Zelandii w 1999 roku potwierdziły, że polscy piloci nie stracili impety medalowego. Pomimo nie najlepszego sprzętu jaki mieli do dyspozycji wywalczyli dwa złote medale, jeden indywidualnie i jeden drużynowo.  Kolejnym sukcesem było zdobycie mistrzowskiego tytułu indywidualnie i drużynowo na  Rajdowych Mistrzostwach Świata we Włoszech w 1999 roku.

W roku 2000 podczas mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym w Szwecji  piloci samolotowi zdobyli brązowy medal indywidualnie i złoty medal drużynowo. Ważnym wydarzeniem w sporcie samolotowym był rok 2001. II Igrzyska Lotnicze - Hiszpania. Reprezentacja pilotów samolotowych powraca z  dwoma medalami złotymi i jednym medale srebrnym  Wyniki osiągnięte na mistrzostwach świata w lataniu precyzyjnym w Chorwacji i na rajdowych mistrzostwach Europy w Czechach w 2002 roku  były także rewelacyjne. Zdobyto łącznie 5 medali, jeden złoty, 3 srebrne i 1 brązowy. Analizując osiągnięcia sportowe na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nasuwa się pytanie. Co należy uczynić dzisiaj i w najbliższej przyszłości, by nie stracić prymatu w tej jakże narodowej dyscyplinie sportowej? Reprezentacje niektórych państw do niedawna nie liczące się w światowym rankingu, dzisiaj zaznaczają swoją obecność na arenie międzynarodowej. Ostatnie wyniki rajdowych mistrzostw świata w RPA są tego dowodem. Reprezentacja Południowej Afryki zdobyła mistrzowski tytuł indywidualnie i drużynowo. Ekipa Francji wywalczyła medal srebrny, natomiast drużyna Polska uplasowała się na trzeciej pozycji, zadawalając się medalem brązowym z niezawodnym jak zawsze Januszem Darochą, który indywidualnie wywalczył medal srebrny.

Do ścisłej czołówki naszych reprezentantów należy zaliczyć takich pilotów jak: Janusz Darocha  ( Aeroklub Częstochowski ), który od 1985 roku  utrzymuje się w wysokiej formie mając w swoim dorobku  28 medali zdobytych - indywidualnie. W karierze sportowej jest czterokrotnym mistrzem świata w lataniu precyzyjnym i czterokrotnym w lataniu rajdowym. Został także czterokrotnym mistrzem Europy w lataniu precyzyjnym. Jego osiągnięcia sportowe nie mają sobie równych nie tylko w kraju ale także w rankingu światowym.

Udane występy sportowe należą także do braci Wieczorków (Aeroklub macierzysty Kraków). W lataniu rajdowym są najlepsi na świecie, o czym dobrze wiedzą koledzy i zagraniczni rywale. Oni bowiem dominowali na igrzyskach lotniczych w Turcji 1997 roku. Triumfowali również na mistrzostwach świata, zdobywając najcenniejsze krążki do swojej kolekcji. Pozostali kadrowicze tacy jak: Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego i Ryszard Michalski z Aeroklubu Łódzkiego to ścisła czołówka  reprezentacji Aeroklubu Polskiego. Krzysztof Wieczorek, który z racji wieku należy do najmłodszych braci Wieczorków odniósł cenne zwycięstwo na mistrzostwa Europy w lataniu precyzyjnym w Austrii 2003 roku zdobywając złoty medal – indywidualnie. Drużyna natomiast uplasowała się na drugim miejscu tuż za rewelacyjnie spisującymi się Czechami. Napłynęły także optymistyczne wyniki sportowe od najmłodszej kadry samolotowej. Swoją obecność wyraźnie zaznaczył w roku bieżącym Michał Bartlet, jeden z najmłodszych uczestników mistrzostw Europy w lataniu precyzyjnym, który  wynikiem 6 miejsca zapewnił drużynie wicemistrzostwo i srebrny medal. Podobny rezultat osiągnął podczas rajdowych mistrzostw świata w RPA zdobywają dla drużyny wraz  z Michałem Wieczorkiem cenne punkty do brązowego medalu.

Zdajemy sobie sprawę, że osiąganie światowych wyników jest niezwykle trudne i wymaga od ścisłej czołówki kadry narodowej dużych umiejętności, determinacji i zaangażowania w proces szkolenia. Zdobywanie medali i zaszczytnych tytułów mistrzowskich nie przychodzi łatwo, bowiem oprócz znacznych środków finansowych przeznaczanych  na ten cel, główny ciężar spoczywa na samych zawodnikach, którzy chcąc uczestniczyć w imprezach sportowych muszą wykazać się odpowiednimi umiejętnościami pilotażowo – nawigacyjnymi, a także zobowiązani są do przestrzegania terminów wszystkich obozów treningowych, co nie zawsze jest takie proste. W ciągu roku kalendarzowego ogólny czas przeznaczony na trening oraz  imprezy krajowe i zagraniczne wynosi około 2 miesiące. W tym czasie kadra seniorów i juniorów wylatuje około 1000 godzin, nie licząc dolotów i odlotów do miejsc imprez sportowych. Wysiłek ten  daje zadowolenie i satysfakcję dopiero wówczas, jeżeli spełnią się marzenia na imprezach międzynarodowych..