powrót do strony modelarskiej

REKORDY ŚWIATA I POLSKI MODELI LOTNICZYCH

STAN NA DZIEŃ 30.11. 2004 roku

Nr rekordu

FAI

Rodzaj rekordu

Wynik

rekordu świata

Imię i nazwisko

Państwo

Data

Wynik

rekordu Polski

Imię i nazwisko

Data

KATEGORIA F1 - MODELE SWOBODNIE LATAJĄCE

Modele szybowców - konkurencja otwarta

101

Długotrwałość

4 h 58 min 10sek

Momcilo Milutinovic

Jugosławia

15.05.1960

1 h 39 min

Ryszard Piasecki

03.07.1953

102

Odległość w linii prostej

310,33 km

Zdenek Taus

CSRS

31.03.1962

156 km

Edward Stebel

12.03.1967

103

Wysokość

2364 m

Georges Benedek

Węgry

23.05.1948

1550 m

Stanisław Kubit

24.07.1982

Modele samolotów z napędem gumowym - konkurencja otwarta

104

Długotrwałość

1 h 41min 32 sek

Valery Fiodorow

ZSRR

19.06.1964

1 h 18 min 8 sek

Jerzy Kosiński

12.07.1963

105

Odległość w linii prostej

371,19 km

Guennadi Tchiglitsev

ZSRR

01.07.1962

57,7 km

Andrzej Grochot

29.05.1960

106

Wysokość

1732 m

Valery Fiodorow

ZSRR

19.06.1964

1450 m

Jerzy Kosiński

12.07.1963

107

Prędkość

187,68 km/h

Andrew Belanov

ZSRR

06.09.1987

118,25 km/h

Bronisław Malczyk

18.08.1987

Modele samolotów z silnikiem spalinowym - tłokowym - konkurencja otwarta

108

Długotrwałość

6 h 01 min

Igor Koulakovsky

ZSRR

06.08.1952

52 min 21 sek

Maks. Paździorek

14.07.1963

109

Odległość w linii prostej

378,76 km

Evgueny Borisiewicz

ZSRR

14.08.1952

20 km

Stanisław Górski

15.08.1954

110

Wysokość

6468 m

Yin Chenbai

Chiny

08.08.1982

1600 m

Maks. Paździorek

16.07.1963

111

Prędkość

189,30 km/h

Artur Shaginian

Rosja

03.07.1999

     

Długotrwałość lotu podczas zawodów

112

Konkurencja F1A

             

113

Konkurencja F1B

             

114

Konkurencja F1C

             

Długotrwałość lotu modeli halowych - konkurencja otwarta

115a

Kat.I w. hali < 8 m

39 min 19 sek

Robert Randolph

USA

21.01.1996

37 min 26 sek

Edward Ciapała

08.06.1996

115b

Kat.II w. hali 8 < 15 m

45 min 32 sek

Robert Randolph

USA

17.10.1993

34 min 55 sek

Sylwester Kujawa

06.08.1994

115c

Kat.III w. hali 15 < 30 m

47 min 19 sek

James Richmond

USA

04.08.2002

35 min 55 sek

Edward Ciapała

23.06.1980

115d

Kat.IV w. hali > 3 0 m

01 h 01 sek

Steve Brown

USA

01.06.1997

43 min 35 sek

Sylwester Kujawa

08.07.1992

Długotrwałość lotu modeli halowych - konkurencja F1L

116a

Kat.I w. hali < 8 m

19 min 39 sek

Akihiro Danjo

Japonia

06.05.2001

     

116b

Kat.II w. hali 8 < 15 m

20 min 36 sek

Akihiro Danjo

Japonia

26.04.2001

     

116c

Kat.III w. hali 15 < 30 m

21 min 23 sek

Akihiro Danjo

Japonia

20.10.2001

     

116d

Kat.IV w. hali > 3 0m

32 min 22 sek

Akihiro Danjo

Japonia

11.08.2002

     

Długotrwałość lotu modeli halowych - konkurencja F1M

117a

Kat.I w. hali < 8 m

16 min 44 sek

Akihiro Danjo

Japonia

06.05.2001

     

117b

Kat.II w. hali 8 < 15 m

18 min 14 sek

Akihiro Danjo

Japonia

26.04.2001

     

117c

Kat.III w. hali 15 < 30 m

18 min 20 sek

Akihiro Danjo

Japonia

27.05.2001

     

117d

Kat.IV w. hali > 3 0m

19 min 40 sek

Akihiro Danjo

Japonia

11.08.2002

     

Długotrwałość lotu modeli halowych - konkurencja F1N

118a

Kat.I w. hali < 8 m

39,6 sek

Leonard G.Surtees

Australia

24.11.2001

     

118b

Kat.II w. hali 8 < 15 m

1 min 0,4 sek

Ahikiro Danjo

Japonia

28.10.2003

30, 3 sek

Waldemar Mroczek

22.03.2003

118c

Kat.III w. hali 15 < 30 m

1 min 2,8 sek

Jim Buxton

USA

04.05.2003

     

118d

Kat.IV w. hali > 3 0m

1 min 23 sek

Jim Buxton

USA

28.05.2003

     

Długotrwałość lotu podczas zawodów - konkurencja F1D

119

1 lot

             

120

2 loty

             

121

6 lotów

             

Długotrwałość lotu podczas zawodów - konkurencja F1L

122

1 lot

             

123

2 loty

             

124

6 lotów

             

Długotrwałość lotu modeli halowych - konkurencja F1D

125a

Kat.I w. hali < 8 m

26 min 45 sek

Oleg Korniychuk

Ukraina

20.05.2002

     

125b

Kat.II w. hali 8 < 15 m

29 min 8 sek

Oleg Korniychuk

Ukraina

24.08.2002

     

125c

Kat.III w.hali 15 < 30 m

33 min 47 sek

James Richmond

USA

04.08.2002

     

125d

Kat.IV w. hali > 30 m

41 min 42 sek

Popa Aurel

Rumunia

28.06.2003

     

KATEGORIA F2 - MODELE LATAJĄCE NA UWIĘZI

Czas lotu modeli samolotów z silnikiem tłokowym - konkurencja F2C (tylko podczas mistrzostw świata i kontynentu)

057

Wyścig na 100 okrążeń

3 min 9,6 sek

Pascal Surugue

Georges Surugue

Francja

09.07.2004

3 min 37,3 sek

Piotr Niedoba

Ryszard Włodarczyk

28.08.1988

058

Wyścig na 200 okrążeń

6 min 28,9 sek

Jean Maret

Jean Paul Perret

Francja

18.07.2000

7 min 37 sek

Piotr Niedoba

Ryszard Włodarczyk

28.08.1988

Prędkość lotu modeli samolotów z silnikiem tłokowym - konkurencja F2A

130

Silnik do 1 cm3

251 km/h

Zhao Jihe

Chiny

22.08.1984

191,4 km/h

Tomasz Rachwał

09.08.1998

131

Silnik 1,01 do 2,50 cm3

335 km/h

Paul F.Eisner

Wlk.Brytania

13.10.2001

300,3 km/h

Tomasz Rachwał

26.10.1994

132

Silnik 2,51 do 5,00 cm3

312 km/h

Paul A.Halman

Wlk.Brytania

12.10.1986

286 km/h

Andrzej Rachwał

13.05.1989

133

Silnik 5,01 do 10,00 cm3

345 km/h

Ken Morrissey

Wlk.Brytania

25.08.2003

192,5 km/h

Andrzej Rachwał

28.07.1959

Prędkość lotu modeli samolotów z silnikiem tłokowym podczas zawodów - konkurencja F2A

134

 

302,5 km/h

Luis Parramon

Hiszpania

19.07.2002

     

Prędkość lotu modeli samolotów z silnikiem odrzutowym

135

Silnik odrzutowy

395,64 km/h

Leonid Lipiński

ZSRR

06.12.1971

192,5 km/h

Stanisław Skotniczny

10.09.1955

KATEGORIA F3 - MODELE LATAJĄCE ZDALNIE STEROWANE

Modele wyścigowe z silnikiem tłokowym - konkurencja F3D

83

Prędkość na 10 okrążeń

57,7 sek

Christopher Callow

Australia

25.08.2003

     

Modele samolotów z silnikiem tłokowym

141

Długotrwałość

38 h 52 min 19sek

Maynard L. Hill

USA

11.08.2003

4 h 20 min 42 sek

Jerzy Kosiński

14.11.1971

142

Odległość w linii prostej

3 030 km

Maynard L. Hill

USA

11.08.2003

80,4 km

A. Świerczyński

28.09.1985

143

Wysokość

8205 m

Maynard L. Hill

USA

06.09.1970

2000 m

Mirosław Barylski

12.10.1978

144

Odległość: dolot i powrót

             

145

Prędkość

343,92 km/h

Vladimir Goukoune

ZSRR

21.09.1971

162,758 km/h

Ireneusz Pudełko

14.10.1979

146

Odległość w obw. zamkn.

1301 km

Maynard S. Hill

USA

03.08.1998

268 km

Mirosław Barylski

04.08.1979

147

Prędkość w obw. zamkn.

241,8 km/h

Maynard L. Hill

USA

26.11.1984

     

Modele wodnosamolotów z silnikiem tłokowym

148

Długotrwałość

16 h 14 min 11sek

Toomas Mardena

Estonia

14.08.1999

3 h 42 min 6 sek

Andrzej Derda

13.08.1988

149

Odległość w linii prostej

308,84 km

Gian M.Aghem

Włochy

26.03.1994

32 km

Mirosław Barylski

02.04.1978

150

Wysokość

5651 m

Maynard L.Hill

USA

03.09.1967

1100 m

Mirosław Barylski

04.08.1978

151

Odległość: dolot i powrót

60,2 km

George W. Finch

USA

20.06.2002

     

152

Prędkość

294,98 km/h

Vladimir Goukoune

ZSRR

25.09.1971

135 km/h

Ireneusz Pudełko

14.10.1979

153

Odległość w obw. zamkn.

601 km

Daniel Coince

Francja

15.09.1991

83 km

Mirosław Barylski

01.04.1978

154

Prędkość w obw. zamn.

192,90 km/h

Michel Ischenko

Ukraina

20.06.1993

     

Modele szybowców

155

Długotrwałość

36 h 03 min 19sek

Nicholas Shaw

Wlk.Brytania

08.09.2001

16 h 37 min

Edward Trzopek

13.10.1984

156

Odległość w linii prostej

226,44 km

Joseph M.Wurts

USA

28.05.1988

17,134 km

Edward Trzopek

04.05.1986

157

Wysokość

2068 m

Frederic Jacques

Monako

19.07.2003

1885 m

Edward Trzopek

15.09.1985

158

Odległość: dolot i powrót

1,90 km

David L. Hall

USA

27.05.2003

     

159

Prędkość (baza 200m)

239,70 km/h

Klaus Kowalski

Niemcy

20.07.1991

     

160

Odległość w obw. zamkn.

716,10 km

Eduard Svoboda

CSRS

23.07.1979

182,2 km

Grzegorz Peszke

07.04.1982

161

Prędkość w obw. zamkn.

129,70 km/h

Zufar Vakkasov

Rosja

23.06.1997

109,153 km/h

Grzegorz Peszke

13.10.1982

Modele śmigłowców z silnikiem tłokowym

162

Długotrwałość

5 h 59 min 51 sek

V.Bulatnikov,

Y.Bazanov, A.Orlov

Rosja

02.07.2001

46 min 30 sek

Jacek Śliwa

02.04.1989

163

Odległość w linii prostej

134,10 km

Michael Farnan

Australia

02.06.1996

3 km

Roman Huńka

23.10.1988

164

Wysokość

2940 m

Jean P.Allogne

Francja

12.04.1992

54,2 m

Roman Huńka

16.09.1987

165

Odległość: dolot i powrót

             

166

Prędkość

144,67 km/h

Vladimir Bulatnikov

Rosja

02.07.1998

     

167

Odległość w obw. zamkn.

101,00 km

Jean P.Allogne

Francja

18.06.1988

4 km

Jacek Śliwa

02.04.1989

168

Prędkość w obw. zamkn.

112,72 km/h

David W.Whitney

Wlk.Brytania

02.11.1986

     

KATEGORIA F5 - MODELE ZDALNIE STEROWANE Z SILNIKIEM ELEKTRYCZNYM

Modele wyścigowe z silnikiem elektrycznym - konkurencja F5D

90

Prędkość w obw. zamkn.

             

Modele motoszybowców z silnikiem elektrycznym

"S" - źródła zasilania do wielokrotnego ładowania

171

Długotrwałość

10 h 38 min 30sek

Emil Hilber

Szwajcaria

21.06.1998

4 h 02 min 43 sek

Grzegorz Peszke

08.04.1986

172

Odległość w linii prostej

102,4 km

Anatoly Dubinetsky

ZSRR

25.08.1990

6,93 km

Grzegorz Peszke

25.05.1985

173

Wysokość

2573 m

Raymond Cooper

Australia

09.11.2003

466,41 m

Mieczysław Słowik

05.09.2000

174

Odległość: dolot i powrót

54,30 km

Raymond Cooper

Australia

04.07.2004

     

175

Prędkość

282,60 km/h

Werner Vauth

Niemcy

08.08.1992

     

176

Odległość w obw. zamkn.

315,50 km

Emil Hilber

Szwajcaria

21.06.1998

69 km

Grzegorz Peszke

08.04.1986

177

Prędkość w obw. zamkn.

163,68 km/h

Franz Weissgerber

RFN

25.11.1989

     

"P" - źródła zasilania do jednokrotnego użytku

178

Długotrwałość

15 h 12 min 30sek

Walter Engel

Szwajcaria

21.06.1998

     

179

Odległość w linii prostej

135 km

Gian M.Aghem

Włochy

19.06.1991

     

180

Wysokość

2200 m

Gian M.Aghem

Włochy

19.09.1988

     

181

Odległość: dolot i powrót

             

182

Prędkość

168,51 km/h

Josef Hackstein

Niemcy

10.06.1990

     

183

Odległość w obw. zamkn.

424,50 km

Walter Engel

Szwajcaria

21.06.1998

     

184

Prędkość w obw. zamkn.

97,20 km/h

Josef Hackstein

Niemcy

10.06.1990

     

"SOL" - źródła zasilania słoneczne

185

Długotrwałość

11 h 34 min 18sek

Wolfgang Schaeper

Niemcy

13.07.1997

     

186

Odległość w linii prostej

48,21 km

Wolfgang Schaeper

Niemcy

13.07.1997

     

187

Wysokość

2065 m

Wolfgang Schaeper

Niemcy

30.05.1999

     

188

Odległość: dolot i powrót

             

189

Prędkość

80,63 km/h

Wolfgang Schaeper

Niemcy

21.06.1998

     

190

Odległość w obw. zamkn.

190 km

Wolfgang Schaeper

Niemcy

17.06.1990

     

191

Prędkość w obw. zamkn.

62,15 km/h

Wolfgang Schaeper

Niemcy

17.06.1990

     

"COMB" - źródła zasilania dowolne

192

Długotrwałość

15 h 36 min 55sek

Wolfgang Schaeper

Niemcy

22.06.1991

     

193

Odległość w linii prostej

109 km

Gian M.Aghem

Włochy

19.06.1991

     

194

Wysokość

4539 m

Gian M.Aghem

Włochy

20.02.1995

     

195

Odległość: dolot i powrót

             

196

Prędkość

274,28 km/h

Wolfgang Kuppers

Niemcy

09.08.1998

     

197

Odległość w obw. zamkn.

490 km

Wolfgang Schaeper

Niemcy

22.06.1991

     

198

Prędkość w obw. zamkn.

160,45 km/h

Franz Weissgerber

Niemcy

25.11.1989

     

Modele śmigłowców z silnikiem elektrycznym

199

Długotrwałość

1 h 10 min 50 sek

Mark Hopkins

Wlk.Brytania

16.03.2003

     

200

Odległość w linii prostej

4, 85 km

Raymond J. Pike

Australia

04.07.2004

     

201

Wysokość

             

202

Odległość: dolot i powr.

             

203

Prędkość

97,77 km/h

Sergey Filippenkov

Rosja

04.07.2004

     

204

Odległość w obw. zamk

             

205

Prędkość w obw. zamk.

66,97 km/h

Sergey Filippenkov

Rosja

04.07.2004

     

15. REKORDY ŚWIATA I POLSKI MODELI KOSMICZNYCH

STAN NA DZIĘŃ 30.11. 2004 roku

Nr rekordu

FAI

Klasa modelu

Impuls silnika

w NS

Wynik rekordu świata

Imię i nazwisko

Państwo

Data

Wynik rekordu Polski

Imię i nazwisko

Data

S1 - kategoria modeli rakiet wysokościowych

040

S1A

0,00 - 2,50

310 m

Miha Cuden

Słowenia

12.09.2003

216 m

Bronisław Malczyk

21.04.1996

141

S1B

2,51 - 5,00

507 m

Anton Sijanec

Słowenia

12.09.2003

     

102

S1C

5,01 - 10,00

             

142

S1D

10,01 - 20,00

             

143

S1E

20,01 - 40,00

             

104

S1F

40,01 - 80,00

             

S2 - kategoria modeli rakiet wysokościowych z obciążeniem

105

S2C

0,00 - 10,00

             

106

S2E

10,01 - 40,00

             

107

S2F

40,01 - 80,00

             

S3 - kategoria modeli rakiet czasowych ze spadochronem

008

S3A

0,00 - 2,50

       

13 min 7 sek

Zbigniew Wieczorek

10.10.1993

109

S3B

2,51 - 5,00

22 min

Drago .Perc

Słowenia

12.05.2002

5 min 52 sek

Paweł Janisiewicz

31.08.2003

110

S3C

5,01 - 10,00

       

2 min 36 sek

Władysław Starobrat

14.08.2004

111

S3D

10,01 - 20,00

             

S4 - kategoria modeli rakietoplanów

012

S4A

0,00 - 2,50

48 min 15 sek

AlexandreStakhovsky

ZSRR

15.10.1981

1 min 55 sek

Władysław Starobrat

19.09.2004

013

S4B

2,51 - 5,00

32 min 15 sek

Valery Miakinin

ZSRR

15.10.1981

4 min 26 sek

Bronisław Malczyk

31.05.1998

014

S4C

5,01 - 10,00

2 h 22 min

Valery Miakinin

ZSRR

13.10.1981

3 min 23 sek

WojciechKrzywiński

27.07.1996

044

S4D

10,01 - 20,00

18 min 2 sek

Ireneusz Pudełko

Polska

03.07.1994

18 min 2 sek

Ireneusz Pudełko

03.07.1994

045

S4E

20,01 - 40,00

4 min 21 sek

Leszek Pieńkowski

Polska

30.05.1998

4 min 21 sek

Leszek Pieńkowski

30.05.1998

016

S4F

40,01 - 80,00

             

S5 - kategoria makiet wysokościowych

117

S5A

0,00 - 2,50

             

018

S5B

2,51 - 5,00

772 m

Alexandre Mitiurev

ZSRR

21.04.1987

160 m

Krzysztof Przybytek

01.04.1995

119

S5C

5,01 - 10,00

             

146

S5D

10,01 - 20,00

             

147

S5E

20,01 - 40,00

             

121

S5F

40,01 - 80,00

             

S6 - kategoria modeli rakiet czasowych z taśmą

022

S6A

0,00 - 2,50

16 min 48 sek

Dimitri Tudorel

Rumunia

15.08.1984

3 min 14 sek

Paweł Janisiewicz

21.08.1999

123

S6B

2,51 - 5,00

14 min 53 sek

Zoran Katanic

Jugosławia

16.06.2001

     

124

S6C

5,01 - 10,00

       

1 min 56 sek

Władysław Starobrat

14.08.2004

125

S6D

10,01 - 20,00

             

S8 - kategoria modeli szybowców z napędem rakietowym

026

S8A

0,00 - 2,50

22 min 4 sek

Piotr Malczyk

Polska

07.07.1991

22 min 4 sek

Piotr .Malczyk

07.07.1991

027

S8B

2,51 - 5,00

11 min 43 sek

Krasimir Tasev

Bułgaria

13.05.1984

6 min 31 sek

Bronisław Malczyk

06.07.1991

028

S8C

5,01 - 10,00

14 min 26 sek

Emil Petrov

Bułgaria

30.08.1985

5 min 39 sek

Bronisław Malczyk

22.04.1990

029

S8D

10,01 - 20,00

27 min 40 sek

Sergei Y. Ilyin

ZSRR

24.04.1988

7 min 27 sek

Jan Karolewicz

27.07.1996

030

S8E

20,01 - 40,00

36 min 55 sek

Gunther Gschwilm

Niemcy

20.06.1992

29 min 14 sek

Witold Tendera

19.07.1992

031

S8F

40,01 - 80,00

24 min 8 sek

Alexei Koryapin

ZSRR

24.04.1988

4 min 47 sek

Marian Pieczka

27.07.1996

S9 - kategoria modeli czasowych z opadaniem wirowym

032

S9A

0,00 - 2,50

3 min 23 sek

Radojica Katanic

Jugosławia

09.05.1998

1 min 23 sek

Krzysztof Przybytek

21.04.1996

133

S9B

2,51 - 5,00

3 min 1 sek

Radojica Katanic

Jugosławia

17.06.2001

     

134

S9C

5,01 - 10,00

1 min 5 sek

Andrija Ducak

Jugosławia

29.09.2002

     

135

S9D

10,01 - 20,00

1 min 33 sek

Stuart Lodge

Wlk.Brytania

29.09.2002

     

S10 - kategoria modeli rakietoplanów - miękkopłatów

036

S10A

0,00 - 2,50

9 min 7 sek

Andrei Angelov

Bułgaria

16.04.1969

     

137

S10B

2,51 - 5,00

             

138

S10C

5,01 - 10,00

             

139

S10D

10,01 - 20,00

             

Uwaga: ze względu na zmianę regulaminów, wcześniejsze rekordy których numery rozpoczynają się cyfrą "1" zostały anulowane.

16. RRÓBY USTANOWIENIA REKORDÓW ŚWIATA ZGŁOSZONE DO ZATWIERDZENIA PRZEZ FAI - do dnia 30.11.2004 r.

Modele lotnicze (http://records.fai.org/models/pending.asp)

Modele kosmiczne (http://records.fai.org/spacemodels/pending.asp)

Nr rekordu

FAI

Wynik

próby rekordu

Imię i nazwisko

Państwo

Data

próby

Nr rekordu

FAI

Wynik

próby rekordu

Imię i nazwisko

Państwo

Data

próby

116c

22 min 32 sek

Stan Chilton

USA

15.08.2004

135

3 min 14 sek

Radovan Krcedinac

Serbia i Czarn.

19.06.2004

118a

49,8 sek

Timothy M. Harte

Nowa Zelandia

17.04.2004

124

1 min 56 sek

Władysław Starobrat

Polska

14.08.2004

134

302,9 km/h

Luis Parramon

Hiszpania

10.07.2004

110

2 min 36 sek

Władysław Starobrat

Polska

14.08.2004

144

19,82 km

Toomas Mardna

Estonia

10.06.2004

032

6 min 30 sek

Joze Cuden

Słowenia

22.08.2004

147

250,43 km/h

Igor Zhydanov

Ukraina

19.09.2004

141

657,5 m

Antonio Mazzaracchio

Włochy

07.09.2004

151

74,92

Toomas Mardna

Estonia

27.06.2004

040

414 m

Branislav Krcedinac

Serbia i Czarn.

08.09.2004

158

7,14 km

Frederic Jacques

Monaco

17.07.2004

119

753 m

Tony Reynolds

USA

08.09.2004

158

10,66 km

Gary B. Fogel

USA

22.10.2004

124

1 min 33 sek

Zoran Katanic

Serbia i Czarn.

17.10.2004

158

25,6 km

Gary B. Fogel

USA

23.10.2004

110

3 min 58 sek

Zoran Katanic

Serbia i Czarn.

17.10.2004

172

164,19

Giorgio Azzalin

USA

05.11.2004

         

173

3418 m

Giorgio Azzalin

USA

02.10.2004

         

174

68,9 km

Giorgio Azzalin

USA

06.11.2004

         

195

41,14

Juri Laidna

Estonia

04.09.2004

         

144

330,19 km

Giorgio Azzalin

USA

21.11.2004

         

(DW)