powrót do strony mikrolotowej i motolotniowej

Sport mikrolotowy

Sport mikrolotowy można zdefiniować w przybliżony sposób jako latanie na małych, posiadających własny napęd maszynach latających, nie będących w świetle przepisów lotniczych samolotami.

Większość mikrolotów jest sterowana aerodynamicznie, natomiast motolotnie kierowane są przemieszczeniem masy.

Do światowej czołówki tej dyscypliny należą zawodnicy Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Sport mikrolotowy łączy w sobie kilka specjalności lotniczych. Do tego sportu zaliczane są zarówno motolotnie, samoloty ultralekkie jak i paralotnie z napędem. W tej dyscyplinie Polscy zawodnicy zdobyli w latach 1994-95 w mistrzostwach świata i Europy 3 złote medale. Złożoność oraz sposób klasyfikacji bardzo charakterystyczny dla tej dyscypliny powoduje konieczność startu w zawodach jak największej liczby zawodników w danej ekipie. W 1994 roku w Poznaniu na Mistrzostwach Świata, gdzie mogliśmy wystawić liczną drużynę, przyniosło to znakomite efekty w postaci zdobycia tytułu Drużynowego Mistrza Świata. Dodatkowo tradycje polskiego sportu samolotowego potwierdziły się tutaj również w postaci tytułu Indywidualnego Mistrza Świata w klasie FSC (samoloty ultralekkie). W rok później na Mistrzostwach Europy uszczuplona ze względów finansowych drużyna zajęła 5 miejsce, natomiast została potwierdzona wysoka forma naszego reprezentanta w tej klasie, który zdobył złoty medal.

I Światowe Igrzyska Lotnicze to wydarzenie, które stanie się dla historii sportów lotniczych niezwykle ważne. Jeżeli damy szansę naszym sportowcom na dobre i solidne przygotowanie oraz godny występ naszej reprezentacji możemy sprawić, że stanie się to również bezprecedensowym wydarzeniem w polskim sporcie.

Nasz Mistrz Świata w dniu dzisiejszym stanął przed problemem braku sprzętu, na którym może wystartować do obrony tytułu. Nasi kadrowicze nie są w stanie opłacić sobie treningu i startów przygotowawczych, nie mówiąc już o zakupie nowego sprzętu, czy osprzętu niezbędnego do ustalania taktyki przelotów, a przede wszystkim systemów ratowniczych. Jeżeli stworzymy szansę treningu w okresie przygotowawczym obejmującego zarówno przygotowanie kondycyjne, jak też trening techniki pilotażu oraz startów w zawodach przed Igrzyskami na pewno zaowocuje to wysokimi osiągnięciami. Mamy szansę na zdobycie miejsc medalowych zarówno indywidualnie jak i drużynowo.