powrót do strony lotniarskiej

Informacja o sporcie lotniowym

Początki rozwoju lotniarstwa datują się od 1951 roku, kiedy NASA rozpisało konkurs na opracowanie systemu sprowadzania statków kosmicznych na ziemię. Francis M. Rogallo (syn polskiego emigranta, Mateusza Rogali) zaprojektował system składający się z miękkopłata w kształcie delty, łączący w sobie cechy szybowca i spadochronu. Pomysł ten nie został wprawdzie wykorzystany zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, natomiast znalazł zastosowanie w sporcie.

Obecnie do czołówki światowej tej dyscypliny należą zawodnicy Austrii, Niemiec, USA, Australii, Wielkiej Brytanii. Sukcesem naszych zawodników jest to, że na mistrzostwach świata i Europy kwalifikują się do finałów.

Zawodników polskich od miejsca na podium dzieli niedoskonałość sprzętu i brak wystarczającego treningu we właściwych warunkach, które stwarzają loty alpejskie. Stan ten wynika z braku środków finansowych. Jedyny dotąd zakup 4 lotni zawodniczych przez Aeroklub Polski miał miejsce 7 lat temu. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju techniki lotniowej oznacza to, że obecnie sprzęt ten jest przestarzały i ustępuje o kilka generacji standardom współczesnej techniki. Brakuje również wysokiej klasy osprzętu w postaci radiowych środków łączności i przyrządów nawigacyjnych typu GPS, które są obecnie standardowym wyposażeniem zawodniczym.

Działania podejmowane przez samych zawodników w zdobywaniu sprzętu są znacznie ograniczone z uwagi na skromne możliwości finansowe.